W przypadku młodszych dzieci zakup tornistra jest prosty. Jednak w przypadku nastolatków i starszych dzieci jest to trudniejsze. W tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie: Najlepszy plecak szkolny dla nastolatków powinien być nie tylko modny i stylowy, ale także dobrze dopasowany do kręgosłupa. Ponieważ sama nosiłam plecak na jednym ramieniu, gdy nabawiłam się skoliozy, zwracam szczególną uwagę na proste plecy moich chłopców.
Wszystko pięknie i pięknie, ale jak rozmawiać z nastolatkiem, który ceni fajne kolory, modny design i markowy top? Czy da się połączyć wartości estetyczne i zdrowotne? Na co zwracać uwagę przy zakupie plecaka do noszenia rzeczy nastolatka? Ważne jest, aby korzystać z porad lekarzy.
Nasze dzieci mają zbyt dużą nadwagę, by chodzić do szkoły. Rekordzista ważył 11 kg, co było dość imponujące, biorąc pod uwagę wagę dziecka. Można to porównać do osoby dorosłej, która nosi plecak o wadze 25 kg, a waży 70 kg. To chyba nie jest duże obciążenie? Dziecko może nie mieć takiej samej masy mięśniowej jak dorosły, więc jest to ogromne obciążenie.
Plecak dziecka w wieku szkolnym nie powinien ważyć więcej niż 10% masy jego ciała. Dzieci powyżej 13 roku życia powinny mieć plecaki o wadze 15%. Eksperci Centralnego Instytutu Ochrony Pracy i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Amerykańskiej Akademii Pediatrii zalecają, aby plecaki dzieci w wieku szkolnym nie przekraczały 10% masy ciała. Dzieci powyżej 13 roku życia powinny mieć plecaki o wadze 15%. Uczeń, który waży 30 kg lub mniej, nie powinien podnosić więcej niż 3 do 4 kg dziennie.
Zbyt ciężki plecak/plecak może utrudniać rozwój kręgosłupa i powodować przewlekłe bóle.
Analiza wykazała, że ponad 60% z 1400 przebadanych dzieci miało plecak szkolny cięższy o ponad 10% od ich masy ciała. Ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem u dzieci z największymi plecakami było o 50% wyższe, a u dzieci z patologiami kręgosłupa o 42% wyższe. Dotyczy to szczególnie dziewczynek, które mają mniejszą budowę ciała, co niestety utrudnia im życie.
Lżejszy będzie plecak, który nie ma zbędnych kółek, rączek czy stelaża. Wyściełany tornister jest wygodniejszy i pomaga uniknąć zniszczenia książek. Tornistry, mimo że są lżejsze niż 1 kg, mogą być dość drogie. Na wagę tornistrów i plecaków mogą mieć wpływ usztywnienia. Jeśli dziecko waży 35-40 kg, plecak/plecak z całym wyposażeniem nie powinien ważyć więcej niż 4 kg.
Dla mniejszych dzieci, które nie mają tylu przedmiotów, łatwiej jest użyć tornistra. Tornister może nie wystarczyć dla wszystkich dzieci, dlatego ważne jest, aby mieć więcej książek. Usztywniacze nie sprawdzą się, jeśli dziecko ma nadwagę i będzie się garbić. Nastolatki nie lubią już nosić tornistrów. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że większość tornistrów szkolnych jest ozdobiona superbohaterami i bajkami. Wolą inny design. Moi starsi synowie już jakiś czas temu przerzucili się na plecaki. Musiałam uważać przy wyborze plecaków dla nich, aby były funkcjonalne i miały odpowiedni kształt.
Ciężko jest wybrać pomiędzy plecakiem, tornistrem czy torebką. Każda opcja ma też swoje plusy.
Tornister to solidny plecak, który sprzyja prawidłowej postawie ciała. Jest to najlepsza opcja dla młodszych dzieci, które nie mają tak dużo książek, ale mogą zostawić kilka w szkole. Plecak ten ma sztywną konstrukcję, co ułatwia przechowywanie i wyjmowanie książek, a także chroni je przed zniszczeniem. Minusem tego plecaka jest jego waga, na którą mogą mieć wpływ wszystkie elementy usztywniające.
Tornister na kółkach, choć jest świetnym rozwiązaniem, nie jest idealny. Podczas ciągnięcia za sobą tornistra na kółkach będziesz musiał lekko pochylić ciało. Może to mieć negatywny wpływ na postawę oraz rozwój i ułożenie kręgosłupa. Dziecko musi podnosić tornister jedną ręką, aby go nieść. Nie jest to dobre dla dziecka. W zimie jest to trudne rozwiązanie, zwłaszcza gdy pada śnieg.
Plecak - To rozwiązanie jest popularne wśród nastolatków i starszych dzieci. Charakteryzuje się przede wszystkim modnym designem. Plecaki mają niewielką wagę. Jednak ich wadą jest brak wyściółki z tyłu oraz zbyt wąskie paski, które wrzynają się w ramiona i nie zapewniają regulacji stabilności. Ważne jest, aby sprawdzić jakość i konstrukcję każdego plecaka, którego zakup rozważamy.
Czy da się znaleźć fajny plecak dla nastolatków? Ponieważ jest tak wiele opcji, ja zwykle zaczynam poszukiwania na Allegro. Tutaj znalazłam Vans. Ta amerykańska marka oferuje plecaki dla nastolatków, które mają niepowtarzalny design i wiele udogodnień, takich jak przegrody na laptopa czy uchwyty na deskorolkę. Plecaki te są idealne dla fanów sportów ekstremalnych, miłośników minimalistycznego designu i młodych ludzi. Producent wypuścił serię plecaków do szkoły. Wykonane są one z materiału odpornego na ścieranie.
Cięższe rzeczy powinieneś umieścić na spodzie, a lżejsze na górze. Takie ułożenie utrzymuje prawidłowy środek ciężkości ciała dziecka, dzięki czemu nie musi ono korygować swojej postawy, aby zrównoważyć swój ciężar. Szelki powinny być tak wyregulowane, aby dno plecaka znajdowało się mniej więcej na wysokości pośladków. Jeżeli dziecko pochyla się do przodu, jest to znak, że plecak jest zbyt ciężki lub umieszczony zbyt nisko. Jeśli dziecko odchyla się do tyłu, jest to znak, że ciężar jest zbyt duży.
Warto od czasu do czasu zajrzeć do wnętrza plecaka dziecka. Poza starym śniadaniem, w plecaku dziecka mogą znajdować się zabawki, niepotrzebne książki, powieści do czytania na przerwach oraz pamiętniki, albumy z kartkami lub inne przedmioty, które mogą zwiększać wagę. To wspaniale, gdy szkoły oferują uczniom możliwość pozostawienia podręczników w szkole. Jednak praca domowa może często wpływać na zawartość plecaka dziecka.
Szkoda, że nikt jeszcze nie pomyślał o e-bookach, e-czytnikach, czy czytnikach elektronicznych takich jak Kindle. Te urządzenia mogą pomieścić wszystkie ciężkie książki w jednym, lekkim urządzeniu. Lepszym rozwiązaniem niż kilka zeszytów, zwłaszcza dla starszych dzieci, może być segregator. Można w nim zapisywać arkusze lekcyjne z poprzedniego dnia i wyeliminować konieczność noszenia przy sobie pustych kartek lub zeszytów, które nie zawsze są kompletne.