Rodzice pierwszoklasistów co roku muszą zmagać się z dylematem dotyczącym wyboru plecaka do szkoły. Który jest lepszy: plecak czy tornister? Jakie są różnice między plecakiem a tornistrem? Mamy na to odpowiedź.

Najważniejsze cechy plecaka

Podręczniki, zeszyty i teczki, kredki i bloki rysunkowe, farby i ołówki, strój sportowy, butelka wody, śniadanie, buty na zmianę. Przetransportowanie tego wszystkiego, nie zapomnienie o niczym i utrzymanie porządku może być nie lada wyzwaniem. Konstrukcja plecaka lub tornistra będzie miała wpływ na komfort użytkowania. Ułatwi też zlokalizowanie dziecka, gdy będzie potrzebowało wyjąć podręczniki. Na co zwracać uwagę przy wyborze między plecakiem a tornistrem.

  • Ilość kieszeni i przegródek - Wybierając plecak, zastanów się, do czego uczeń będzie używał kieszeni. Możesz też zapytać sprzedawcę, co to są za kieszenie. Tornistry Topgal mają jedną komorę z dwiema kieszeniami z przodu, natomiast plecaki przeznaczone dla pierwszoklasistów mają dwie. Każdy model wyposażony jest również w wewnętrzną kieszeń z siatki (np. na dokumenty). Nasze plecaki i tornistry powinny mieć optymalną ilość kieszeni. Należy pamiętać, że świeżo upieczonemu uczniowi trudniej będzie coś znaleźć, jeśli w plecaku i tornistrze będzie za dużo kieszeni.
  • Prosty układ wewnątrz - Tornister z jedną komorą daje łatwy przegląd tego, co znajduje się w środku. Dziecko ma wszystko w jednym miejscu, oddzielone przegródkami. Dwie komory w plecaku pozwalają na większy dostęp, ale nadal można oddzielić piórnik, farby i książki.
  • Plecak i tornister powinny być łatwo otwierane. Zanim zdecydujesz się na tornister, zastanów się, czy Twoje dziecko potrafi go otworzyć na zatrzask czy na zamek błyskawiczny Uchwyty suwaka powinny być na tyle szerokie, aby zmieściły się w dłoniach dziecka. Sprawdź też, czy suwak ma dwa uchwyty. Jeśli są dwie, można je swobodnie otwierać.
  • Waga - Tornistry szkolne są cięższe, ponieważ mają sztywniejszą konstrukcję - materiał nie zgina się i nie roluje. Plecaki są lżejsze, ale bardziej uniwersalne. Mogą być używane do szkoły lub na wycieczki.

Kupuj rozsądnie

  • Ważny jest wzrost dziecka. O wiele trudniej jest dopasować plecak/tornister do dziecka, które ma niską sylwetkę i niewielki wzrost. Stworzyliśmy serię tornistrów BEBE, które są odpowiednie dla dzieci o wzroście od 115 cm do 130 cm. Mimo niewielkich rozmiarów, bez problemu zmieści się w nim dokument formatu A4. Dla dzieci, które wolą plecaki proponujemy serię ENDY, BAZI, ELLY, COCO. Są one odpowiednie dla dzieci od 120 cm wzwyż. Plecak nie powinien przekraczać linii ramion. Plecak nie powinien wystawać poza ramiona ani sięgać do pośladków. Dzięki temu system pleców będzie dobrze dopasowany, wygodny i łatwy w użyciu.
  • Ramiączka i plecy - Zawsze wybieraj tornister, lub plecak z szerokimi ramiączkami (co najmniej 5cm), ponieważ nie będą one uwierały dziecka w ramiona. (Znamy to uczucie z damskich torebek). Do szelek powinien być dołączony pas piersiowy. Można go regulować, aby odciążyć ramiona dziecka i zapobiec zsuwaniu się uprzęży, jeśli ma ono wąskie ramiona. Szelki powinny być regulowane od góry i od dołu. Wysokość plecaka powinna być dostosowana do wzrostu dziecka. Dolna regulacja pozwala dostosować odległość między nim a dzieckiem. Dzięki tej funkcji możesz dopasować plecak do potrzeb świeżo upieczonego dziecka. Plecy plecaka lub tornistra powinny być wyprofilowane tak, aby ciężar był równomiernie rozłożony. Te kryteria powinny być spełnione przed zakupem plecaka/ tornistra.
  • Nie kupuj w ciemno - poproś o certyfikaty od producenta, które zapewnią bezpieczeństwo Twojemu dziecku. 

Jak widać, plecaki i tornistry nie różnią się zbytnio od siebie. Wybierz plecak lub tornister, który będzie odpowiadał potrzebom Twojego dziecka. Ponieważ jest to ważne wydarzenie, skompletuj z dzieckiem zestaw szkolny. Dzieci uwielbiają postacie z kreskówek i kolory. Nierzadko postać z kreskówki jest modna tylko przez jeden sezon. Ważne jest, aby przy wyborze plecaka wybrać ponadczasowy wzór, który będzie służył przez lata. Plecak nie znudzi się szybko i nigdy nie straci swojej "modowej wartości". Dzieci zawsze będą uwielbiały uniwersalne wzory, takie jak motyle, żaby i biedronki, abstrakcyjne kształty i motywy militarne czy samoloty.