Szkoła średnia to czas, na który wiele osób czeka z niecierpliwością każdego roku. To czas, w którym stajemy się dorośli, podejmujemy pierwsze decyzje i planujemy przebieg swojej kariery zawodowej. Ten etap nauki jest szczególnie ważny po ostatnich reformach systemu edukacji. Został on wydłużony o dodatkowy rok. Nie wpłynęło to jednak na fakt, że wielu nastolatków woli uczyć się w liceum ogólnokształcącym. Liceum jest wprawdzie przedłużeniem systemu edukacji szkoły podstawowej, ale stawia przed uczniami nowe wyzwania. Plecaki szkolne dla dziewcząt i chłopców, które były używane w poprzednim etapie, zostaną wyrzucone. Konieczny będzie zakup nowych bagaży. Jak powinien być zbudowany? Jaką powinien mieć pojemność? Podpowiadamy, jakie rozmiary plecaków są najlepsze dla młodzieży licealnej.

Dlaczego warto wyłożyć pieniądze na plecak do liceum?

Liceum to czas, który wiele osób będzie wspominać z sentymentem. Był to pierwszy okres w ich życiu, który pozwolił im na bycie sobą. Plecak, który nastolatek zabiera do szkoły nie wygląda już atrakcyjnie. Nastolatkowie są w stanie podejmować własne decyzje. Szkoła średnia często znajduje się kilka kilometrów od domu, w którym była szkoła podstawowa. Daje to większą swobodę.

Nie powinno to jednak oznaczać wyrzeczenia się dobrych nawyków. Wielu licealistów już na początku nauki w liceum decyduje się na porzucenie plecaków i wybiera worki bawełniane lub torby na ramię, które w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne. Pierwsza opcja jest jednak szczególnie szkodliwa dla kręgosłupa. Cały ciężar bagażu jest wtedy skierowany na jedno ramię i jeden bok. To powoduje, że sylwetka ulega skręceniu. Choć jest mało prawdopodobne, że jest to przyczyną skoliozy, a takie założenie jeszcze do niedawna było przez wielu powtarzane, to na pewno przeciąża kręgosłup i może prowadzić do problemów zdrowotnych. To może być problem w szkole średniej, ale nie w liceum. Problemy z kręgosłupem są częstym objawem współczesnej cywilizacji.

Torba bawełniana nie wpływa na rozkład ciężaru na plecach. Plecaki z odpowiednio dopasowanymi pasami są najlepszym sposobem, aby to zapewnić. Choć nie polecamy nikomu noszenia toreb nawiązujących do szkoły podstawowej czy liceum, to jednak solidny plecak jest najlepszym sposobem na noszenie bagażu. Powinien on posiadać stabilizujący pas biodrowy oraz pas piersiowy. Jest również bardzo wygodny.

Plecaki szkolne dla chłopców

Eksperci radzą, jaką pojemność powinien mieć plecak odpowiedni do szkoły średniej.

Nastolatkowie, którzy uczą się w szkole średniej, mają zazwyczaj dużo pracy. Odnosi się to do liczby godzin lekcyjnych. Niejednokrotnie dodawane są nowe przedmioty, a niektóre klasy są wydłużane. W związku z tym, szkoła jest często bardziej czasochłonna niż szkoła podstawowa. Zgodnie z tymi założeniami, będziesz potrzebował więcej zeszytów i podręczników. Trzeba będzie je nosić ze sobą codziennie, więc nie będą one zostawiane w szkolnych szafkach.

Warto zainwestować w duże plecaki, zwłaszcza na pierwsze dwa lata nauki. Specjaliści zalecają, aby bagaż miał pojemność około 25 litrów. W takich plecakach można zmieścić podręczniki nawet na osiem godzin lekcyjnych. Plecak powinien być na tyle wysoki, aby pomieścił format A4. Zeszyty te są powszechne w szkole średniej i często są wymagane przez nauczycieli.

Idealny plecak o pojemności 25 litrów powinien mieć co najmniej dwie komory i jedną kieszeń zewnętrzną. Ułatwi to zarządzanie przestrzenią plecaka, co może być przydatne zwłaszcza na początku nowego roku szkolnego. Rozkłada on również bardziej równomiernie ciężar ciała. Niektórzy wybierają większe plecaki, o pojemności 30 L. Najszybszym sposobem na znalezienie odpowiedniego rozmiaru plecaka jest zamówienie go przez internet.

W praktyce, pojemność plecaka do szkoły średniej to: brak ścisłych reguł

To wszystko jest teorią. Doświadczenie podpowiada jednak, że istnieją pewne inne wytyczne. Duże plecaki mogą być przydatne w pierwszym roku nauki w szkole średniej. Jednak starsze nastolatki często z czasem przestawiają się na mniejsze plecaki. Do klasy maturalnej nie będziesz potrzebował dużo miejsca w tornistrze. Jest mniej lekcji. Wiele szkół średnich ma lekcje, które przypominają wykłady. Nauczyciele nie potrzebują podręczników, więc wystarczy zeszyt.

Licealiści często decydują się na mniejsze plecaki. Dobrze sprawdzi się plecak o pojemności 15-20 litrów. W jednej komorze zmieści się kilka zeszytów A4 i przybory do pisania. Pojemność należy dostosować do swoich potrzeb. Plecak z wystarczającą ilością miejsca na tablet lub laptop powinien mieć również wewnętrzną kieszeń. Nastolatki są obecnie uzależnione od urządzeń elektronicznych.