Przedszkole to ważny etap w rozwoju dziecka. Nie jest to wprawdzie regularna edukacja w szkole podstawowej, ale nadal są w niej elementy zabawy i brak ocen w połowie semestru i na koniec roku szkolnego. Jednak, mimo że jest legalne, nadal jest traktowane jako etap edukacji przedszkolnej. W praktyce jednak przedszkola często odbywają się przy szkołach podstawowych. Dzięki temu dziecko ma okazję poznać pierwszy smak regularnej edukacji. Nacisk stopniowo przesuwa się z beztroskiej zabawy na poważniejsze zajęcia podczas lekcji. Na przygotowanie dziecka do rozpoczęcia nauki w przedszkolu składa się wiele innych elementów. Ważną rolę w tym procesie odgrywają plecaki dla dzieci. Należy zadbać o to, aby plecaki były wygodne i kształtowały właściwe nawyki u sześciolatków. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszy model.

Dlaczego warto kupić plecak do przedszkola?

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy ich dziecko będzie potrzebowało plecaka w okresie przedszkolnym. Wiele dzieci zamiast kupować plecaki, nosi do szkoły drobne przedmioty i kanapkę w bawełnianej torbie.

Nawet jeśli Twoje dziecko jest takie samo, warto kupić mu plecak przed pójściem do przedszkola. Będzie to dla dziecka wyraźny znak zmiany i sprawi, że poczuje się bardziej "dorosłe". Ma on również wiele praktycznych zalet. W plecaku łatwiej wszystko zorganizować i znaleźć miejsce na przybory szkolne czy inne rzeczy, które trzeba przynieść na zajęcia. W plecaku można przechowywać drobne smakołyki, a nawet maskotkę. Plecaki świetnie sprawdzają się podczas spacerów i wycieczek, których w przedszkolu jest mnóstwo. Można je również wykorzystać po powrocie do domu, np. podczas odwiedzin u dziadków lub na inne wyjścia. Do wyboru są plecaki tradycyjne lub modne plecaki vintage.

Pojemność plecaka przedszkolnego

Plecak przedszkolny zazwyczaj nie pomieści zbyt wielu rzeczy. Sześciolatek nie jest na tyle silny, by nosić ciężki plecak pełen rzeczy. Ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy wyborze rozmiaru plecaka szkolnego dla przedszkolaka. Plecak o zbyt dużej pojemności może zachęcić dziecko do dodawania do niego kolejnych przedmiotów, co może sprawić, że stanie się niewygodny i ciężki.

Według Ministerstwa Edukacji i Nauki plecak powinien ważyć od 10 do 15% wagi dziecka. Lepiej jest używać plecaka przeznaczonego do przedszkola o niższej granicy. Dla sześciolatków najlepiej wybierać plecaki o pojemności mniejszej niż 10 litrów. Zaleca się, aby plecak miał nie więcej niż 30 cm wysokości i 20 cm szerokości. Zmieści się w nim format A4, a w razie potrzeby można do niego dołożyć kartkę papieru lub rysunek. Plecak musi być dopasowany rozmiarem do wzrostu dziecka. Nie powinien sięgać poniżej talii.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym polecamy plecaki z wzorami zwierząt, które można znaleźć tutaj: https://plecaki.com.pl/pl/c/Dla-dzieci/184

Konstrukcja plecaka przedszkolnego

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni wzór i konstrukcję plecaka dla juniora. Należy zwrócić szczególną uwagę na szerokie i regulowane ramiączka. Umożliwia to łatwe przenoszenie i pozwala na dostosowanie plecaka do rosnących potrzeb dziecka. Jeśli od dziecka wymaga się codziennego zabierania przyborów szkolnych do przedszkola, warto zastanowić się nad większym plecakiem. Pomoże to Twojemu dziecku utrzymać prawidłową postawę i odciąży kręgosłup.

Ważne jest, aby pamiętać, aby nie podążać za wytycznymi i stworzyć własną strukturę plecaka. Niektóre przedszkola wymagają prawie wszystkich przyborów. W niektórych szkołach prawie wszystkie przybory szkolne i książki mogą być przechowywane w szafce. Chociaż plecak jest mniejszy, nadal może pomieścić napój lub przekąskę. Wymagana jest tylko jedna kieszeń.

Jeśli trzeba regularnie zabierać podręczniki lub zeszyty do przedszkola, potrzebne będą co najmniej dwie kieszenie, aby oddzielić je od prowiantu. Ważne jest, aby plecak do przedszkola był wodoodporny, jeśli będzie często używany przez dziecko podczas wycieczek.

Jakie wzory spodobają się dzieciom?

Jego wygląd nie jest najważniejszym aspektem plecaka szkolnego dla przedszkolaka, ale nadal jest bardzo ważny. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę preferencje dziecka i znaleźć model, który przypadnie mu do gustu. Nie warto szukać uniwersalnych rozwiązań czy wybierać torby sportowej: dziewczynki lepiej zdecydować się na coś kobiecego, a chłopcy na męskie wzory.

Dobrym wyborem mogą być plecaki z postaciami z bajek. Są one jednak droższe. Problem z pieniędzmi można rozwiązać wybierając tańsze plecaki w odpowiednich kolorach. Różowy plecak spodoba się każdej dziewczynce, a czerwony plecak wywoła uśmiech na twarzy większości chłopców.