Regularne ćwiczenia mogą mieć niszczycielskie skutki dla organizmu. Bycie aktywnym może pomóc nam zapobiec wielu chorobom lub zmniejszyć prawdopodobieństwo ich powstania. Ponadto podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny (czyli hormony szczęścia). Hormony szczęścia, czyli endorfiny, wydzielają się podczas wysiłku fizycznego. Wielu ludzi docenia dziś korzyści płynące z uprawiania sportu i uczestniczenia w różnych zajęciach. Nie ma znaczenia czy ćwiczysz na siłowni, biegasz, czy jeździsz na rowerze - nie ma znaczenia co. Każda z tych aktywności wymaga od nas posiadania przynajmniej jednej sztuki bagażu. Czasem będzie to tylko woda, innym razem strój sportowy, a czasem dodatkowy sprzęt. Plecak to najwygodniejszy sposób na transport naszego bagażu. Jak jednak dobrać odpowiedni plecak do uprawianego sportu? Oto nasza rada!

Dlaczego warto wybrać plecak do uprawiania sportu?

Pojemne i wygodne rozwiązanie jest niezbędne dla wszystkich tych, którzy trenują sporty drużynowe, takie jak siatkówka czy piłka nożna, a także dla tych, którzy chodzą na siłownię lub ćwiczą. Często zastanawiamy się nad zakupem plecaka lub torby sportowej. Dlaczego warto zdecydować się na tę drugą opcję?

Plecaki zapewniają większy komfort i wygodę. Dzięki paskom możemy wygodniej nosić nasz bagaż na plecach, w przeciwieństwie do noszenia go na ramionach czy w rękach. Plecak jest lepszy dla naszego kręgosłupa i zdrowia. Plecak pozwala nam na korzystanie z telefonu i poruszanie się jedną ręką. Plecak jest o wiele bardziej poręczny niż torba. Nawet jeśli jest o połowę mniejszy, to i tak zajmuje dużo miejsca.

Plecak jest bardziej uniwersalny niż torba, ponieważ możemy nosić torbę na plecach i robić inne rzeczy. Dzięki temu możemy nosić nasz sprzęt podczas jazdy na rowerze, co jest niemożliwe w przypadku torby. Ułatwi nam to również transport w komunikacji miejskiej. Minusem plecaka sportowego jest jego mniejszy rozmiar. Dlatego najlepiej sprawdzi się podczas długich wycieczek, obozów, czy zgrupowań. Plecak jest świetną opcją, jeśli nie potrzebujemy bagażu na dłużej niż kilka dni.

Jak powinien być wykonany plecak sportowy?

Nie musi to oznaczać, że każdy plecak jest odpowiedni na trening. Plecaki sportowe wyróżniają się na tle plecaków miejskich czy szkolnych, które dominują na naszych ulicach. Większość plecaków sportowych wykonana jest z poliestru lub poliamidu. Jest to mocny materiał, który się nie gniecie. Plecaki wykonane są z różnych materiałów, które nie wymagają prania. Można je osuszyć ręcznikiem i przetrzeć wilgotną ściereczką. W przypadku plecaków sportowych pamiętaj, aby sprawdzić powłokę przeciwdeszczową. Wiele modeli jest powlekanych poliuretanem, który zapewnia wodoodporność sprzętu.

Plecak sportowy powinien mieć wodoodporne, wzmocnione dno. Czasami może się zdarzyć, że wylądujesz na wilgotnej murawie lub podłodze w szatni. Dzięki takiemu rozwiązaniu, Twój plecak będzie mógł i bezpiecznie postawić się na ziemi. Plecak sportowy posiada jedną dużą komorę, która zazwyczaj mieści około 30 litrów. Wnętrze nie jest dzielone - buty i piłki muszą zmieścić się w tej komorze. Warto mieć we wnętrzu zapinaną na zamek kieszeń na klucze i inne ważne drobiazgi. Mała przednia kieszonka jest miłym dodatkiem.

Plecaki sportowe o dobrym designie mają dodatkową komorę. Znajduje się ona w dolnej części plecaka i wyraźnie oddziela się od reszty. Służy do przechowywania butów i brudnej odzieży. Dzięki niej możemy oddzielić te rzeczy od reszty naszego bagażu, zachowując je w dobrym stanie. Ważne jest, aby przy wyborze torby sportowej zwrócić uwagę na szelki i kształt pleców plecaka. Najlepiej, aby szelki były stosunkowo szerokie. Ułatwi to przenoszenie ciężkiego bagażu. Wyprofilowane plecy zapewniają wentylację dla ciała.

To najpopularniejsze rodzaje plecaków sportowych.

Wspomnieliśmy, że główną zaletą plecaków sportowych jest ich uniwersalność. Trudno z plecakiem zrobić zakupy, zabrać laptopa czy lunch do pracy. Noszenie plecaka będzie proste i wygodne. Plecak sportowy możesz wykorzystać do wielu celów, ale są też modele, które są stworzone do konkretnych aktywności.

PLECAK NA SIŁOWNIĘ I TRENING
Opis plecaka na trening i siłownię jest najbardziej zbliżony do tego, który zamieściliśmy. Na siłownię i trening najlepiej wybierać duże plecaki. Pozwoli to na przechowywanie butelki z wodą i ręcznika. Plecak poliestrowy z boczną przegrodą z siatki i dodatkową przegrodą na brudne rzeczy to świetne rozwiązanie na zajęcia sportowe.

PLECAK NA ROWER
Praktycznie wszystkie plecaki umożliwiają jazdę na rowerze. Najlepsze plecaki do tej aktywności to te, które są specjalnie zaprojektowane. Są one zazwyczaj mniejsze niż plecaki, których używamy na wyjazdach treningowych. Można ich jednak używać podczas wycieczek rowerowych. Siatka jest świetną opcją dla wentylacji pleców. Dzięki niej przestrzeń między ciałem a plecakiem jest zamknięta. Plecaki wielokomorowe są niezbędne dla rowerzystów. Mogą służyć do szybkiego odnajdywania przedmiotów i posiadać przyczepki na kask. Wiele modeli posiada kieszeń, która może pomieścić butelkę hydracyjną, dzięki czemu nie musisz schodzić z roweru.

PLECAK DO BIEGANIA
Podobne rozwiązania stosowane są w plecakach biegowych. Taką kieszeń również możesz wykorzystać do przechowywania bidonu, dzięki czemu nie będziesz musiał zdejmować plecaka. Należy również zwrócić uwagę na szelki. Powinny one posiadać uchwyty do zamocowania rurki do picia. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wagę plecaka. Ważne jest, aby mieć bezpieczną kieszeń na telefon i pętlę do mocowania kijków, zwłaszcza do narciarstwa biegowego.