Bez względu na to czy twoje dziecko idzie po raz pierwszy do szkoły, czy zaczyna naukę w liceum, konieczny jest zakup odpowiedniego plecaka lub tornistra.

Jaka jest różnica między plecakami a tornistrami?

Tornistry i plecaki różnią się cechami konstrukcyjnymi, liczbą przegródek i rozmiarami. Wykonane są z różnych materiałów, czasami dostarczane wraz z przyborami szkolnymi.

Tornister w przeciwieństwie do plecaka ma sztywny kształt, który nie odkształca się nawet pod ciężarem zawartości. Dzięki temu wszystko, co znajduje się w środku, jest równomiernie rozłożone w sensie ciężaru na całym kręgosłupie dziecka, co jest ważne przy zapobieganiu skoliozie. Główną zaletą tornistra (w porównaniu z plecakami) jest solidny korpus ze sztywnym, często ortopedycznym grzbietem. Dzięki temu obciążenie pleców i kręgosłupa jest równomiernie rozłożone i minimalizuje możliwość wystąpienia chorób kręgosłupa. Gęste boki i dna plecaków zapewniają wygodne rozmieszczenie materiałów edukacyjnych: wszystko można porządnie złożyć i szybko wyjąć. Niektórzy producenci oferują tornistry z zagęszczonymi plecami, które znacznie zmniejszają obciążenie kręgosłupa. Są one też wyposażone w specjalne paski, które umożliwiają umieszczenie tornistra na ramionach, za plecami. Dodatkowo wyposażony jest w wygodny górny uchwyt. Tornister powinien być elementem pierwszego wyboru, jeśli dziecko chodzi do szkoły podstawowej.

Plecak jest bardziej odpowiedni dla uczniów szkół średnich. Plecak ma ciasny tył, a jego boki są zazwyczaj miękkie. Nastolatki uwielbiają kształt i design plecaków, ale w przypadku młodszych dzieci, mogą one negatywnie wpływać na rozwój kręgosłupa. Dlatego powinny być kupowane tylko uczniom, u których zakończył się proces kształtowania sylwetki.

Materiał

Przy wyborze bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na materiał, z którego wykonany jest tornister czy plecak. Wskazane jest kupowanie produktów wykonanych z gęstych tkanin syntetycznych, ponieważ są one trwalsze i łatwiejsze w pielęgnacji. Najpopularniejszy jest poliester. Jest odporny na zużycie, nie blaknie na słońcu, łatwo się go czyści i szybko schnie. Jednocześnie ma dobrą przepuszczalność powietrza. Wszelkie zabrudzenia można usunąć lekko wilgotną szmatką lub szmatką.

Produkty wykonane ze skóry, zarówno naturalnej, jak i sztucznej, są również bardzo trwałe. Warto jednak zauważyć, że ich koszt jest znacznie wyższy niż w przypadku plecaków i plecaków wykonanych z materiałów syntetycznych. Niezależnie od tego, którą tkaninę wybierzesz, ważne jest, aby była wodoodporna. Zapobiegnie to zamoczeniu przyborów szkolnych.

Tył tornistra

W przypadku najmłodszych uczniów, tornister powinien mieć sztywną ramę. Takie anatomiczne oparcia zminimalizują ryzyko rozwoju skoliozy, zmniejszą ucisk kręgosłupa i wspiera prawidłową postawę. Wskazane jest, aby tornister miał kilka gęstych poduszek pokrytych siateczką i oddychającą tkaniną. Pomogą utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji i równomiernie rozłożą obciążenie na całe plecy dziecka.

Rama i dół

Stelaż musi być solidny, aby tornister zachował swój kształt. Dzięki temu ostre przedmioty nie wbiją się w plecy ucznia i tym samym nie powodują u niego dyskomfortu. Znajdujące się w nim podręczniki i zeszyty nie ulegną zgnieceniu i zachowają swój właściwy wygląd. Solidny spód nie będzie uginał się pod ciężarem, dzięki czemu nie będzie wywierał nacisku na dolną część pleców dziecka.

Paski i przegródki

Wybierz tornister z szerokimi paskami, wytrzymałym materiałem, regulowanymi i wyściełanymi wstawkami. Takie paski nie wbiją się w ramiona ucznia i nie zsuwają się podczas chodzenia. W trakcie ich przymierzania oceń je, zapytaj dziecko, czy tornister jest dla niego wygodny.