Systemy edukacyjne na całym świecie stanęły w ostatnich miesiącach przed poważnymi wyzwaniami. Sytuacja ulega ciągłym zmianom. Najpierw w polskich szkołach na dobre zadomowiło się nauczanie na odległość. Potem niektóre placówki przeszły na nauczanie hybrydowe. Wreszcie dzieci wróciły do szkoły. Rozwiązały się też stare problemy z przeciążonymi plecakami. Zeszyty, przybory szkolne i podręczniki. Drugie śniadanie, butelka wody, ubranie do ćwiczeń i zeszyt to wszystko jest możliwe. Jest wiele przedmiotów, które muszą zmieścić się na plecach dziecka. Jest to również ciężkie.

Tornister nie powinien być dołem. Każdy dodatkowy przedmiot to dodatkowe obciążenie dla ucznia. Dzieci, które są zbyt zmęczone noszeniem ciężkiego tornistra do szkoły, mogą mieć problemy ze zdrowiem i nauką. Ile może ważyć tornister i jak sprawić, by nie przekroczył tej wagi?

Jaka jest maksymalna waga tornistra?

Światowa Organizacja Zdrowia wydała specjalne zalecenia dotyczące prawidłowej wagi tornistrów szkolnych dla dzieci. Według Światowej Organizacji Zdrowia, tornister nie powinien przekraczać 10 procent masy ciała dziecka. Łatwo jest więc określić idealną wagę. Chociaż należy opierać się na rzeczywistej wadze dziecka, Instytut Zdrowia Dziecka podaje przybliżone wartości.

Instytucja ta przygotowała specjalne siatki centylowe, które pozwalają oszacować średnią wagę dziewczynek i chłopców w różnym wieku. Wartości te powinny pozwolić na to, aby tornister w pierwszej klasie ważył od 2,3 do 2,5 kg. Tornister 10-latka może ważyć od 3,3 do 3,4 kg, natomiast tornister ucznia szkoły podstawowej może ważyć od 5,3-5,9 kg. Nieco luźniejsze wytyczne co do wagi tornistra ma Główny Inspektorat Sanitarny. Zalecany przez rząd przedział to 10-15% wagi dziecka.

Niemiłe konsekwencje zbyt ciężkiego tornistra

GIS również bije na alarm. Według szacunków rządu, aż 58 procent uczniów szkół podstawowych ma plecaki, które ważą więcej niż 10 procent ich ciała. Górna granica 15 proc. dla 17 proc. tych dzieci jest przekroczona.

Noszenie ciężkich plecaków może mieć jednak nieprzyjemne konsekwencje. Najczęstsze z nich to problemy ze stawami i mięśniami: Dzieci, które noszą ciężkie tornistry, odczuwają napięcie i ból w tych miejscach. Jest to szczególnie dotkliwe w biodrach, kolanach i stawach biodrowych. Również plecy ciężkiego tornistra mogą być dotknięte, co powoduje, że dziecko pochyla się do przodu. Może to również powodować bóle szyi i ramion. Te części ciała nie są przystosowane do noszenia tak dużego obciążenia.

Ciężki plecak może mieć daleko idące konsekwencje. Takie ułożenie może prowadzić do złej postawy. Kręgosłup jest również narażony na nadmierny nacisk, co może powodować kurczenie się objętości i pojemności płuc, co może prowadzić do niedotlenienia organizmu. Dotyczy to również mózgu. Tornister pełen rzeczy może mieć negatywny wpływ na zdolność dziecka do uczenia się i na to, w jaki sposób korzysta z niego podczas lekcji. Dziecko, które jest wiecznie zmęczone, może mieć gorsze oceny i być bardziej podatne na infekcje. Zbyt ciężki tornister może hamować jego rozwój.

Jak sobie radzić z ciężkim tornistrem

Rodzice powinni wyrobić sobie nawyk regularnego sprawdzania wagi tornistra swojego dziecka. Trzeba będzie zająć się tym problemem i znaleźć rozwiązanie, dopóki tornister nie będzie dostępny w szkołach. Tornistry wykonane z lekkich materiałów mogą być dobrym pierwszym krokiem do zmniejszenia wagi. Nie powinno to jednak oznaczać konieczności rezygnacji z elementów usztywniających plecy. Rezygnacja z modeli z przesadnie szczegółowymi zapięciami i zdobieniami to najlepszy sposób na redukcję wagi. Minimalizm jest najlepszy, jeśli chodzi o cenę.

Ważne jest, aby sprawdzić, czy dziecko nie przynosi do szkoły zbyt wielu przedmiotów. Ważne jest, aby zaszczepić nawyk regularnego przepakowywania bagażu. Te wskazówki będą korzystne dla mięśni i stawów Twojego dziecka. Pierwszą wskazówką jest odpowiednia organizacja przedmiotów w torbie. Na dole powinny znajdować się najcięższe przedmioty, a na górze te lżejsze. Plecak powinien być ergonomicznie zaprojektowany, aby dobrze przylegał do pleców dziecka.

Bardzo ważne są również szelki. Powinny być one szersze, aby zapewnić dziecku większy komfort. Należy również dopasować ich długość. Nie powinny być zbyt długie, ponieważ muszą umożliwiać łatwe zdejmowanie i zakładanie plecaka. Zbyt duża ilość szelek może jednak spowodować nierównomierne rozłożenie obciążenia. W takim przypadku ważne jest, aby dziecko nosiło plecak na obu ramionach. Tylko wtedy może to być bezpieczna i zdrowa droga do domu.

Alternatywy dla ciężkiego tornistra

Jeśli masz problem ze znalezieniem wystarczająco lekkiego tornistra, warto rozważyć inne opcje. Jedną z opcji jest plecak z usztywnianymi plecami. Marki z produktami dla dzieci są rozpoznawalne i oferują opcje przyjazne dzieciom, jak również tradycyjne tornistry. Dla najmłodszych dobrym wyborem są również plecaki na kółkach. Dzięki kółkom mogą bez problemu przetransportować ciężki bagaż do szkoły. Ważne jest, aby wybrać model, który ma duże kółka. Łatwiej będzie nimi skręcać. Tego typu plecak powinien być tak skonstruowany, aby w razie potrzeby można go było nosić na plecach.