Wejście dziecka do pierwszej klasy to niezapomniane przeżycie dla całej rodziny. Jest to nowy etap w edukacji dziecka. Pojawiają się nowi nauczyciele, nowi koledzy z klasy i nowe środowisko szkolne. Jest to również czas na przygotowanie wyprawki szkolnej, zakup przyborów szkolnych i wszelkich akcesoriów. Wielu rodziców staje przed dylematem wyboru odpowiedniego tornistra dla swojego nowego ucznia. Ten artykuł pomoże Ci wybrać najlepszy tornister dla Twojego ucznia.

Dobre tornistry dla pierwszoklasistów

Dlaczego tornister jest tak ważny? Na to pytanie łatwo jest odpowiedzieć. Przez kilka lat będzie to codzienne wyposażenie Twojego dziecka. Od poniedziałku do piątku będzie nosił na plecach książki, piórniki i inne niezbędne (a czasem nie tak niezbędne) przedmioty. Istotne jest, aby bagaż nie powodował bólu pleców, skrzywienia lub nieprawidłowej postawy. Nieodpowiednie dopasowanie lub nieprawidłowe noszenie tornistra może prowadzić do problemów zdrowotnych w późniejszym życiu. Należą do nich:

 • skoliozę,
 • kifoza,
 • bóle szyi
 • bóle głowy,
 • bóle ramion
 • bóle pleców

Możesz uniknąć tych problemów, wybierając dobrze dopasowany, wysokiej jakości tornister. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Cechy idealnego tornistra

Fizjoterapeuci i ortopedzi polecą Ci tornister, który jest wygodny i nie spowoduje żadnych szkód dla kręgosłupa i zdrowia Twojego dziecka. Są to:

Plecak powinien mieć mniej więcej taką samą długość jak tułów. Powinien spoczywać pomiędzy kręgiem C7 (pierwszą i najbardziej widoczną kością kręgosłupa, gdy pochylamy się do przodu) a górną częścią kości biodrowej (podudzia). Łatwo to sprawdzić, kładąc dłonie na biodrze, a kciuki za nim. Torba powinna znajdować się tam, gdzie dotykają się kciuki. Ergonomiczne dopasowanie nie jest możliwe, jeśli torba jest dłuższa niż tułów. Wielkość Twojego tułowia określi, czy potrzebujesz małego, średniego czy dużego plecaka. Powinien on być w stanie wygodnie spoczywać na plecach. Plecak, który jest zbyt duży dla Twojego dziecka, to również zły wybór.

 • Szerokie, wyściełane szelki - Najlepiej, gdy szerokie i wyściełane szelki rozkładają ciężar plecaka równomiernie na większej powierzchni. Jeśli ramiączka są zbyt cienkie, noszenie tornistra może stać się niewygodne.
 • Pasek na klatkę piersiową - Pasek na klatkę piersiową utrzyma paski w miejscu. Nie będą się one zsuwać i opierać na ramionach.
 • Przegródki - przegródki są lepsze niż pojedynczy otwór na górze. Pomaga to uporządkować zawartość i utrzymuje przedmioty w miejscu przylegającym do tułowia.
 • Kieszenie i zamykane klapy ułatwiają zapakowanie butelek, piórnika czy torebki śniadaniowej.
 • Pas biodrowy - ciężar plecaka spoczywa na biodrach dziecka, a nie na jego ramionach czy kręgosłupie. Zmniejsza to nacisk na szyję i ramiona.
 • Wentylowane i wyściełane plecy - Plecak powinien być wyściełany z tyłu. Wyściełanie chroni plecy dziecka przed uderzeniem o ostre krawędzie, takie jak róg książki, i sprawia, że noszenie go jest wygodniejsze. Komfort zwiększa się dzięki zastosowaniu oddychającego materiału na plecach.
 • Wodoodporność - ma na celu ochronę przedmiotów przed zniszczeniem przez deszcz lub pot.
 • Pasy kompresyjne - ułatwiają pakowanie ładunku i utrzymują go na miejscu. Do plecaka można doczepić hulajnogę lub deskorolkę, zwiększyć lub zmniejszyć jego rozmiar.

Możesz zdecydować się na noszenie plecaka lub torby na ramię. Plecak z dwoma równymi paskami na ramiona rozłoży ciężar równomiernie na całe ciało. Torby z jednym paskiem mogą powodować urazy szyi, pleców i ramion.

Mój wybór: Świetny plecak i torba szkolna

Nie było łatwo znaleźć torbę, która spełniałaby wszystkie te kryteria i jednocześnie podobała się mojemu dziecku. Jakość i funkcjonalność muszą iść w parze przy projektowaniu tornistra. Jeśli kochasz swój plecak i masz w nim wszystkie ozdobne elementy, noszenie go do szkoły będzie jeszcze przyjemniejsze.

Długo szukałam, bo potrzebowaliśmy sprzętu dla najmłodszego syna i plecaka do noszenia średniego syna. Mój nastolatek potrzebował wszystkiego. Nie zdałby egzaminu, gdyby miał prosty design lub brakowało mu udogodnień, których potrzebuje młody człowiek. Spędziłam więc sporo czasu na przeglądaniu opcji i wybrałam tornister lub plecak, który będzie wygodny dla moich dzieci i nie będzie powodował bólu pleców.

Wiele czynników wpłynęło na tę decyzję. Od szkoły dzielą nas tylko 2 km. Moje dzieci prędzej czy później będą musiały pokonać ten dystans pieszo. Wszyscy wiemy, ile książek, zeszytów i innych ważnych akcesoriów noszą ze sobą. A także, jak bardzo jest to ciężkie. Wybór był prosty: zarówno tornister, jak i plecak musiały być lekkie, wygodne, funkcjonalne i dopasowane do wzrostu.