Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać modny, funkcjonalny i przede wszystkim bezpieczny dresik dla pierwszoklasisty.
Nie jesteś pewna, co kupić swojemu dziecku do szkoły we wrześniu. Masz do wyboru kilka opcji. Plecak, tornister, czy ekologiczny worek płócienny. Wszyscy słyszeliśmy o smutnych historiach dzieci, które każdego dnia noszą do szkoły zbyt wiele przyborów szkolnych. Pokażemy Ci, jak wybrać coś, co będzie bezpieczne i przyjemne dla małych, ale rozwiniętych mięśni Twojego dziecka.

Pierwszy tornister często wiąże się z wieloma emocjami. Potem są wspomnienia, które pozostają na całe życie. Sklepy oferują wiele opcji i ofert promocyjnych. Aby nie zgubić się w tym gąszczu, oto najważniejsza uwaga: Nie kupuj tego najbardziej kolorowego z najpopularniejszym superbohaterem. Powinieneś również odpowiedzieć sobie na te pytania przed zakupem.

Jakiej wielkości powinien być plecak szkolny?

Plecak szkolny lub tornister składa się średnio z podręczników i zeszytów oraz wielu akcesoriów szkolnych. Większość z nich wyląduje w piórniku. Potrzebny będzie również prowiant, taki jak butelka z wodą czy drugie śniadanie.

Niektóre rzeczy możesz zatrzymać w szkole (np. przybory do plastyki, strój gimnastyczny). W szkole możesz przechowywać przybory plastyczne i stroje gimnastyczne. W praktyce może się zdarzyć, że będziesz musiał zanieść rzeczy do pralni lub przynieść brakujące rzeczy. Dobrym pomysłem jest tornister z dwiema wzmocnionymi kieszeniami. Dzięki temu śniadanie nie wymiesza się z pracą domową z matematyki. Dobrym pomysłem jest, aby tornister był wykonany z wzmocnionego materiału. Dzięki temu łatwiej będzie poradzić sobie z trzeszczącymi szwami. Tornistry szkolne belgijskiej firmy Jeune Premier są dobrze zaprojektowane i przestronne w środku.

Masz dużo zadań domowych?

Warto zawczasu zorientować się, jak wygląda logistyka noszenia podręczników do i ze szkoły. Odrabianie lekcji w domu może być trudne. Jeśli trzeba nosić podręczniki, może to utrudnić przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego.

Zapytaj rodziców uczniów z wyższych klas, jaka jest ich praktyka. Czy w szkolnej szafce jest wystarczająco dużo miejsca, aby dzieci mogły przechowywać swoje rzeczy? Ta informacja jest kluczowa, ponieważ daje Ci wyobrażenie o tym, jak często Twoje dziecko będzie potrzebowało pełniejszego tornistra. Te informacje pomogą Ci wybrać odpowiedni model. Jeśli chcesz, aby większość rzeczy pozostała w szkole, możesz wybrać lekki plecak, taki jak ten super-hero. Ma on miękkie plecy i nie posiada wzmocnionych pleców. Tornistry Engel są lekkie i wygodne, ale nie mają wzmocnionych pleców. Dzięki temu są bardziej odpowiednie dla dzieci, które są wożone do szkoły przez rodziców.

Tornister na kółkach jest dobrym rozwiązaniem, jeśli dziecko będzie dużo dźwigać. Ma on wygodną rączkę i może pomieścić dużo przyborów szkolnych i książek. Niestety, takie tornistry są cięższe (rączka i konstrukcja z kółkami dodają co najmniej kilogram). Ten model najlepiej sprawdza się, gdy droga do szkoły biegnie po równej nawierzchni. Na wyboistym chodniku staje się ciężarem. Najlepiej wybrać się z dzieckiem na spacer, aby przekonać się, czy to rozwiązanie jest dla niego odpowiednie.

Jak wytrzymały powinien być tornister?

Ważne jest, aby materiały, z których jest wykonany, były trwałe i wysokiej jakości. Po pierwsze po to, aby nie trzeba było go wymieniać w połowie roku. Znamy takie przypadki. Postrzępiony plastik nie wygląda dobrze. Zmienianie plecaka co rok/pół roku jest antyekologiczne. Warto zainwestować w coś, co przetrwa lata.

Wszystkie nasze artykuły mają zmywalne powierzchnie. Po kilku tygodniach rodzice zauważą, że tornister jest łatwy w czyszczeniu, nie chłonie wody i jest odporny na działanie łagodnych środków chemicznych.

Modele wykonane z lekkiego materiału z usztywnionym dnem najlepiej chronią delikatne plecy dzieci.

Jakich rad udzielają lekarze i fizjoterapeuci na temat tornistrów?

Od lat fizjoterapeuci ostrzegają, że dzieci noszą do szkoły coraz więcej tornistrów. Ma to niszczący wpływ na prawidłową postawę ciała. Należy pamiętać, że tornister nie powinien ważyć więcej niż 10% masy ciała dziecka. W naszych warunkach jest to trudne do zrealizowania. Wygodne szelki zapewnią grube, amortyzowane ramiączka z wkładkami. Bardzo ważne jest, aby pasek można było regulować, dopasowując go do wzrostu dziecka. Możemy też zmieniać pasek wraz ze wzrostem naszego malucha.

Na koniec kilka praktycznych rad opartych na osobistych doświadczeniach wszystkich osób pracujących w MyTornister. Nasze dzieci już w pierwszej klasie są zestresowane. Ważne jest, aby nowy uczeń miał coś, co kocha, z czym może się utożsamiać i co go wyróżnia. Warto zakupić tornister razem z dzieckiem. Pokazać mu różne wzory i kolory. Zapytaj o ich preferencje. Nie zdziw się, jeśli padnie na model, który z naszej perspektywy wydaje się dziwny.

Wszystkim świeżo upieczonym uczniom i ich rodzicom życzymy powodzenia!